Vnitřní zateplení - řešení
Aby vnitřní zateplení tolerující vznik kondenzátu fungovalo správně, je vždy dobré se předem poradit s experty. To platí hlavně v případě rekonstrukcí. Je dobré se poradit ještě před zahájením samotných rekonstrukčních prací. Investor, projektant, architekt mohou využít poradenské telefonické linky +420 602 221 220 nebo mailovou adresu moc.liamg@enotsder.amiz .
Experti se v počáteční fázi budou hlavně zajímat o následující informace o objektu určeném k vnitřnímu zateplení. Tyto informace je nutno připravit si předem:
- adresa objektu
- druh objektu (např. rodinný dům, památkově chráněný měšťanský dům, panelový dům, garáž, knihovna …)
- stáří objektu (např. objekt byl vystavěn v roce 1912, rekonstrukce v roce 1962 …)
- které místnost se budou zateplovat
- k jakému účelu budou zateplené místnosti nebo prostory sloužit (kuchyně, obývák, sklad ...)
- zda jsou v objektu problémy s vlhkostní, plísněmi, statikou
- kdy má být zateplení realizováno
- vnější omítka na fasádě – druh a tloušťka v cm (např. cementová omítka tloušťky 2,5 cm ...)
- stavební konstrukce – druh zdiva a tloušťka konstrukce v cm (např. cihla pálená plná, tloušťka zdiva 60 cm ...)
- vnitřní omítka uvnitř místnosti – druh a tloušťka v cm (např. cementovápenná omítka tloušťky 2,5 cm ...)
- zda existuje požadavek na výsledné tepelně izolační vlastnosti zateplené stavební konstrukce - zpravidla vyjádřeno formou čísla - součinitelem prostupu tepla stavební kostrukcí = značeno jako „U“
Na základě získaných informací musí expert provést simulace a výpočty pomocí programu COND (eventuelně programů WUFI, nebo DELPHIN), které jsou určené k výpočtu vlhkostní a tepelné bilance kapilárně aktivních materiálů. Na běžně užívaných programech jako jsou PROTECH, TEPLO, TEPELNÁ TECHNIKA atd. není možno správně vypočítat vlhkostní bilanci kapilárně aktivních materiálů (pracují pouze s Glaserovou metodou). Výsledkem simulací a výpočtů jsou rozhodnutí, zda za daných konkrétních podmínek bude systém vnitřního zateplení správně fungovat.
Expert na základě výpočtu navrhne a doporučí:
- druh systému – buď systém redstone PURA, nebo systém redstone Clima Plus
- nejoptimálnější tloušťku izolantu
- finální povrchovou úpravu systému
Systém redstone PURA i systém redstone Clima Plus používá minerální tepelně izolačních desky z křemičitanu vápenatého. Systém PURA je modernější a vyznačuje se podstatně lepšími tepelně izolačními vlastnostmi (hodnota lambda 0,042 W·m−1·K−1) oproti staršímu systému Clima Plus (hodnota lambda 0,070 W·m−1·K−1). Systém Clima Plus „to lépe umí s vodou“ ve srovnání se systémem PURA. Nejčastěji se ke klasickému vnitřnímu zateplení používá systém PURA.
Expert vypočítá cenu materiálu v Kč bez DPH potřebného na 1 m2 plochy (k této ceně je nutno připočítat cca 10 % ceny na eventuální řešení detailů a eliminaci vzniku tepelných mostů). Ceny za materiál pro vnitřní zateplení systémem PURA i systémem Clima Plus na plochu 1 m2 se obvykle pohybují v závislosti na tloušťce izolantu a druhu povrchové úpravy v rozmezí od 1.500 do 2.600 Kč bez DPH. Expert na vyžádání provede ekonomické zhodnocení investice do zateplení – návratnost investice do vnitřního zateplení.
V této fázi je již známá cena. Na základě ceny se investor rozhoduje o zámyslu realizovat vnitřní zateplení. V případě, že investor nesouhlasí se zámyslem realizace díky vysoké ceně, potom spolu s expetem hledají jiné cesty energetické sanace (tepelně izolační omítky, jiná systémová řešení ...)
V případě, že investor cenu akceptuje, tak se obvykle do komunikace zapojuje projektant nebo jiná kompetentní osoba odpovědná za přípravu vnitřního zateplení s cílem zpracovat projekční řešení, nebo přípravu vnitřního zateplení. Expert na vnitřním zateplení potom spolupracuje s projektantem nebo kompetentní osobou formou konzultací, dodává mu potřebné podklady a návrhy pro projekční řešení.
Velmi důležitá je včasná prohlídka experta na místě budoucího vnitřního zateplení, kde expert posuzuje a dokumentuje řešení detailů zateplení. Zvláštní pozornost je třeba věnovat místům styku izolantu se dřevem a nasákavými materiály, detailům napojení dalších svislých a vodorovných stavebních konstrukcí. Pečlivě se musí řešit detaily oken, dveří. Pečlivě se musí posuzovat požadavky na finální povrchovou úpravu stěn (keramické obklady ...), rozvody elektrické energie, průchody vedení energií, vody a plynu. Pozornost je nutno věnovat místům, kde byla použita sádra, sádrokarton, stavu a způsobu uložení dřevěných trámů, vlhkému zdivu, plísním, budoucímu využívání místností, systému větrání, rozmístění zařizovacích předmětů a kvalitě povrchové úpravy fasády. Všechny detaily se dají správně vyřešit. Je ale nutné již v přípravné fázi pracovat se správnými informacemi.
V konečné fázi se investor rozhoduje, kdo bude vnitřní zateplení realizovat – svépomocí, svou známou firmou nebo firmou, kterou doporučí expert.
Expert potom ve většině případů organizuje vyškolení zpracovatelské firmy a dozor během provádění vnitřního zateplení.
Práce ve vnitřním interiérovém prostředí svádí k posunu akce vnitřního zateplení interiéru do zimních měsíců. Zde musíme citlivě posoudit situaci: Vnitřním zateplením se v chladných měsících „mínusové teploty přesouvají“ k vnitřnímu líci zdiva. Tyto mínusové teploty je možno obtížně eliminovat dotací vytápění vnitřku místnosti. V některých případech lepidlo nemá možnost vysychat a tuhnout při předepsaných teplotách nad +5 °C. Předem nevyhřáté zdivo za mrazů nemůžeme zateplovat zevnitř.
Celý systém kapilárně aktivního vnitřního zateplení se skládá z konkrétních systémových komponentů. Jako lepidlo a tmel musí být použity také systémové kapilárně aktivní materiály k tomuto systému určené. V případě použití jiných než systémových materiálů hrozí nebezpečí, že systém vnitřního zateplení nebude správně fungovat. Není to obchodní trik, ale fyzikálně stavební předpoklad správné funkce systému.